Kategorie stavebnic

Potřebujete poradit?Svět stavebnice

Dětské stavebnice dříve a nyníVzpomenete si ještě, jaké stavebnice jste měli jako děti?


Dětské stavebniceVětšina z vás si jistě vzpomíná na své dětství a na své nejoblíbnenější hračky. Stavebnice k nim vedle autíček a panenek bezesporu patřily, i když dříve nebyl takový výběr jako dnes. Asi každý měl dřevěné kostky různých provedení, mozaiky (SEVA existovala už tenkrát - kdo z vás neměl jako malé dítě barevnou mozaiku „šestihranné plástve“) nebo plastové skládačky. Ti šťastnější měli i LEGO, většinou získané od příbuzných ze severních zemí. Jinak skoro všechny stavebnice byly české výroby.

Historický obal stavebnice MerkurJako krásný dárek pro kluky nebyl i v té době problém sehnat Merkur, sám jsem měl tři sady doma a vzpomínám, že mezi desátým a patnáctým rokem to byla jediná stavebnice, která mě bavila. I později jsem ho využíval, když jsem z něho tvořil udělátka pro jiné zájmy, např. navíječku cívek pro trafa. Možná měl právě Merkur určitý podíl na mém technickém vývoji – přičichl jsem k technice a elektronice a obě mě živí dodnes.

 

Klasika v dnešní době?

Dnes po mnoha letech sami prodáváme stavebnice a tak dobře víme, jaký je stav – mnoho jich existuje ve stejné podobě jako dříve, změnily se jen obaly stavebnic a design návodů. Tyto stavebnice kupujeme často z nostalgie a s úvahou: "Když se líbily nám, naše děti z nich budou také nadšené ..." 

Omyl - z vlastní zkušenosti můžu říci, že to tak není. Tehdy byla, jak se s oblibou říká, jiná doba. Nebyly počítače, hry, video, internet a jiná lákadla a klasické stavebnice byly něco, s čím se dalo dobře pobavit, co každý znal. A tak dnes bohužel pobaví často jen několik dní a pak už se vytáhnou jen zřídka. Skončí ve skříni, v lepším případě na poličce. Hodně to závisí i na tom, jestli děti necháme samotné nebo si stavíme s nimi (ruku na srdce, kolik je ale takových). 

 

A stavebnice dneška?

Moderní stavebnice obsahují zcela nové prvky a principyPočet druhů stavebnic se znásobil, je jich podstatně více než kdysi. Jde o nové nápady, jak co složit dohromady - typický příklad je česká skládačka hradů Gecco nebo japonská stavebnice LaQ z miniaturních součástek, které zacvakáváte do sebe. Jde také o nové technologie – vemte si třeba technické řešení vnitřních magnetů stavebnic Magformers . U těch jsou miniaturní magnetky zalisovány v plastových dílech takovým způsobem, že se samy orientují podle potřeby a díly můžete skládat jakkoliv k sobě. K zajímavým stavebnicím dneška patří Geomag, kdy jen s pomocí tří druhů dílků (ocelová kulička, magnetická tačinky a plastová výplň) stavíte atraktivní 3D konstrukce, které se navíc mohou i částečně dynamicky pohybovat.

Otázka ale je, kolik z těchto moderních stavebnic přežije 20 let ... 

 

 


Autor: Svět stavebnice