Kategorie stavebnicSvět stavebnice

Poradíme vám

Recenze z Heuréky

20.06.2017

rychlost, cena

11.06.2017

variabilita komponentů, cena

Jenda

06.06.2017

Dobré ceny, rychlost dodání zboží, dobrá komunikace se zákazníkem. Obchod doporučuji. Přijatelné ceny Rychlost dodání

LUDMILA

21.05.2017

Rychlá dodávka Jako jediný měl tuto stavebnici

Petka

12.05.2017

Dobrá volba. Široká nabídka,dobré ceny

Dětské stavebnice dříve a nyníVzpomenete si ještě, jaké stavebnice jste měli jako děti?


Dětské stavebniceVětšina z vás si jistě vzpomíná na své dětství a na své nejoblíbnenější hračky. Stavebnice k nim vedle autíček a panenek bezesporu patřily, i když dříve nebyl takový výběr jako dnes. Asi každý měl dřevěné kostky různých provedení, mozaiky (SEVA existovala už tenkrát - kdo z vás neměl jako malé dítě barevnou mozaiku „šestihranné plástve“) nebo plastové skládačky. Ti šťastnější měli i LEGO, většinou získané od příbuzných ze severních zemí. Jinak skoro všechny stavebnice byly české výroby.

Historický obal stavebnice MerkurJako krásný dárek pro kluky nebyl i v té době problém sehnat Merkur, sám jsem měl tři sady doma a vzpomínám, že mezi desátým a patnáctým rokem to byla jediná stavebnice, která mě bavila. I později jsem ho využíval, když jsem z něho tvořil udělátka pro jiné zájmy, např. navíječku cívek pro trafa. Možná měl právě Merkur určitý podíl na mém technickém vývoji – přičichl jsem k technice a elektronice a obě mě živí dodnes.

 

Klasika v dnešní době?

Dnes po mnoha letech sami prodáváme stavebnice a tak dobře víme, jaký je stav – mnoho jich existuje ve stejné podobě jako dříve, změnily se jen obaly stavebnic a design návodů. Tyto stavebnice kupujeme často z nostalgie a s úvahou: "Když se líbily nám, naše děti z nich budou také nadšené ..." 

Omyl - z vlastní zkušenosti můžu říci, že to tak není. Tehdy byla, jak se s oblibou říká, jiná doba. Nebyly počítače, hry, video, internet a jiná lákadla a klasické stavebnice byly něco, s čím se dalo dobře pobavit, co každý znal. A tak dnes bohužel pobaví často jen několik dní a pak už se vytáhnou jen zřídka. Skončí ve skříni, v lepším případě na poličce. Hodně to závisí i na tom, jestli děti necháme samotné nebo si stavíme s nimi (ruku na srdce, kolik je ale takových). 

 

A stavebnice dneška?

Moderní stavebnice obsahují zcela nové prvky a principyPočet druhů stavebnic se znásobil, je jich podstatně více než kdysi. Jde o nové nápady, jak co složit dohromady - typický příklad je česká skládačka hradů Gecco nebo japonská stavebnice LaQ z miniaturních součástek, které zacvakáváte do sebe. Jde také o nové technologie – vemte si třeba technické řešení vnitřních magnetů stavebnic Magformers . U těch jsou miniaturní magnetky zalisovány v plastových dílech takovým způsobem, že se samy orientují podle potřeby a díly můžete skládat jakkoliv k sobě. K zajímavým stavebnicím dneška patří Geomag, kdy jen s pomocí tří druhů dílků (ocelová kulička, magnetická tačinky a plastová výplň) stavíte atraktivní 3D konstrukce, které se navíc mohou i částečně dynamicky pohybovat.

Otázka ale je, kolik z těchto moderních stavebnic přežije 20 let ... 

 

 


Autor: Svět stavebnice